"Манчестър Сити" достигна до мечтания финал и подчини ПСЖ

Първият финалист в Шампионската лига през този сезон е "Манчестър сити", след като победи ПСЖ. "Гражданите" постигнаха втори пореден успех над френския шампион с 2:0 на своя стадион "Етихад".

Рияд Марез вкара и двата гола за "Сити", като беше точен в 11-ата и 63-ата минута. Алжирецът затвърди силното си представяне, след като вкара и в първата среща в Париж. Отборът му стига до финала с общ резултат 4:1.

Това е първи европейски финал за "Сити", като най-накрая тимът достига до срещата за най-ценното отличие на континента.

Мениджърът на "гражданите" Пеп Гуардиола ще води трети отбор на финал, след като през 2009 и 2011 г. спечели Шампионската лига с "Барселона". ПСЖ от своя страна не успя да стигне до финала за втора поредна година,както и да потърси реванш за загубата си от миналата година.

Още преди мача Килиан Мбапе остана на пейката заради травма. Френският нападател дори не се появи на терена в хода на двубоя. ПСЖ показа немощ в атака, като без Мбапе дори не успя да отправи точен удар към вратата на Едерсон за 90 минути. Удар в гредата на Маркиньос преди почивката беше най-доброто положение за гостите.

Теренът на "Етихад" беше заледен поради паднали валежи над Манчестър и срещата се изигра при тежки условия.

ПСЖ опита да бъде агресивен от самото начало и да не позволява на домакините да имат траен контрол върху топката. Парижани получиха дузпа още в седмата минута, когато реферът Бьорн Кайперс се поведе по протести на гостите, които искаха игра с ръка на Александър Зинченко.

Решението беше променено, след като повторенията ясно доказаха, че топката среща рамото на украинския бранител.

"Сити" успя да нанесе своя удар само четири минутъ по-късно с първата си по-сериозна атака, без дори да е притиснал трайно ПСЖ. Вратарят Едерсон намери Зинченко с хубаво подаване в полето на ПСЖ, топката стигна чак до десния фланг и Рияд Марез реализира с изстрел от малък ъгъл.

ПСЖ успя да отговори, като в кратък период дори държеше инициативата. Капитанът Маркиньос удари греда след изстрел с глава, а изпълнение на Анхел Ди Мария малко по-късно мина встрани от целта.

ПСЖ не успя да отправи точен удар до края на първото полувреме, въпреки своите седем изстрела, а "Сити" завърши с два удара в очертанията на вратата.

Нищо драстично в играта на ПСЖ през втората част, а "Сити" също продължи да действа по сходен начин, който носеше и успех.

Пръв промени потърси Маурисио Почетино , като направи две смени в 62-ата минута, но "Сити" вкара втори гол само 60 секунди след тях.

Негов автор отново беше Марез, който завърши прекрасна контраатака, при която топката премина през Фил Фоудън и Кевин Де Бройне, а англичанинът се отчете с асистенция.

Действията на терена се изостриха при последните 25 минути на срещата, а нервите взеха връх. В 69-ата минута Анхел Ди Мария беше изгонен с червен картон, след като ритна без топка Фернандиньо. Някои още по-напрегнати моменти доведоха до още три жълти картона.

ПСЖ така и не намери път към вратата на домакините в заключителните минути, но продължи да играе грубо.